Ta strona używa ciasteczek.
Matematyka jest delikatnym kwiatem,
który rośnie nie na każdej glebie
i zakwita nie wiadomo kiedy i jak.
(Jean Fabre)
Twoja wyszukiwarka
Dom
Witamy
Mapa serwisu
Do zrobienia
Krzyżówki
Łamigłówki
Testy online
Gry liczbowe
Gra logiczna
Do czytania
*Niezbędnik
Liczby
Starożytność
Artykuły
Aforyzmy i...
Pomoce
Programy
Animacje
YouTube
Dla belfra
Święto Mat.
Czasopisma
Scenariusze
Konkurs
Inne
O Autorce
O Serwisie
Kontakt

Licznik:  6460294

Hit - Temat dnia
Dzisiaj polecamy
Dubletka

Reklama

>> Do czytania >> Niezbędnik >> Kalendarz

Niezbędnik

Kalendarz wieczysty

Posługiwanie się tym kalendarzem jest niezwykle proste. Przez przyłożenie linijki odszukać można dzień tygodnia dla dowolnej daty w przeszłości lub przyszłości.

Przypuśćmy, iż chcemy przypomnieć sobie, w jakim dniu tygodnia rozpoczęła się II Wojna Światowa  1-09-1939. W rubrykach z napisem Miesiące znajdujemy miesiąc IX w szóstym wierszu (od góry), a w rubrykach Dzień miesiąca znajdujemy liczbę 1 w drugiej kolumnie. Na przecięciu owego szóstego wiersza z drugą kolumną odnajdujemy kratkę i wzdłuż cienkiej linii przez nią przechodzącej kładziemy linijkę. Następnie w rubrykach oznaczonych napisem Liczba pełnych stuleci (w przedziale dla kalendarza gregoriańskiego) odnajdujemy liczbę 19 (uwaga: 1939 rok, to XX wiek, jednak pełnych stuleci jest 19) - będzie to wiersz czwarty. W rubrykach Liczba lat w bieżącym stuleciu znajdujemy liczbę 39 w siódmej kolumnie. Na przecięciu tej kolumny z czwartym wierszem znajdujemy kratkę i zmierzamy za przechodząca przez nią linią (wzrokiem, palcem lub ołówkiem) ku ułożonej poprzednio linijce. Okaże się, że odszukane przez nas linie przetną się w liczbie 5. Był to więc piątek.

Uwaga: Jeżeli jest rok przestępny, to należy korzystać z tych wierszy, w których styczeń i luty  zaznaczone są na czerwono.

Wszelkie prawa zastrzeżone © J. Rzeźnik
Coding ©2008 Logo
Logo