Ta strona używa ciasteczek.
Matematyka jest delikatnym kwiatem,
który rośnie nie na każdej glebie
i zakwita nie wiadomo kiedy i jak.
(Jean Fabre)
Twoja wyszukiwarka
Dom
Witamy
Mapa serwisu
Do zrobienia
*Krzyżówki
Łamigłówki
Testy online
Gry liczbowe
Gra logiczna
Do czytania
Niezbędnik
Liczby
Starożytność
Artykuły
Aforyzmy i...
Pomoce
Programy
Animacje
YouTube
Dla belfra
Święto Mat.
Czasopisma
Scenariusze
Konkurs
Inne
O Autorce
O Serwisie
Kontakt

Licznik:  6413321

Hit - Temat dnia
Dzisiaj polecamy
Kwadraty magiczne

Reklama

>> Do zrobienia >> Krzyżówki >> Wstęp

Krzyżówki matematyczne

Przedstawiamy bogaty zbiór najciekawszych krzyżówek matematycznych. Wszystkie krzyżówki mają symetryczne, niebanalne kształty. Krzyżówki zawierają tylko hasła związane z matematyką, dzięki czemu wzbogacają słownictwo matematyczne, zapoznają z nowymi pojęciami. Mogą być przydatną pomocą dydaktyczną oraz ciekawą rozrywką na lekcji matematyki. Niektóre z nich nadają się do pracy w grupie (jak Krzyżówka Gigant), inne do pracy samodzielnej. Znajdziesz tutaj także krzyżówki na specjalne okazje (jak np. Krzyżówki Świąteczne w kształcie choinek). Przegląd krzyżówek, które znajdziesz w Serwisie Matematycznym znajduje się poniżej. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Wiro-krzyżówki

Wiro-krzyżówki

Wiro-krzyżówki to środkowosymetryczne krzyżówki o wyrafinowanych kształtach. Wyrazy (wszystkie siedmioliterowe) wpisujemy zaczynając od czerwonego kwadratu, oznaczonego liczbą, w kierunku strzałki, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, wokół kwadratu.

Przejdź do Wiro-krzyżówki >>
Ośmioliterówki

Ośmioliterówki

3 symetryczne krzyżówki o wyjątkowych kształtach. Wszystkie wyrazy w tej krzyżówce są ośmioliterowe. Wpisujemy je po obwodzie, wokół czerwonego ośmiokąta, zaczynając od pola oznaczonego liczbą, poruszając się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Przejdź do Ośmioliterówki >>
Dubletka

Dubletka

Krzyżówka Matematyczna w kształcie tarczy strzelniczej. Do diagramu należy wpisać dośrodkowo wyrazy o podanych niżej znaczeniach. Litery w czerwonych polach czytane kolejno utworzą rozwiązanie.

Przejdź do Dubletka >>
Ukośniki

Ukośniki

Ukośniki to symetryczne krzyżówki o kosmicznych kształtach. Wyrazy w tej krzyżówce są pięcioliterowe i siedmioliterowe. Wpisujemy je po ukosie.

Przejdź do Ukośniki >>
Pantropa

Pantropa

Odgadnięte wyrazy wpisz w pola połączone kreskami, zaczynając od pola oznaczonego liczbą. Litery w wyróżnionych polach utworzą rozwiązanie.

Przejdź do Pantropa >>
Logogryf

Logogryf

W każdym wierszu ukryte są trzy wyrazy matematyczne i wpisane są już dwie litery. Pierwsza z tych liter jest ostatnią literą pierwszego wyrazu i zarazem pierwszą literą drugiego wyrazu.

Przejdź do Logogryf >>
Cztery hasła

Cztery hasła

W pomarańczowych kratkach otrzymasz cztery wyrazy, które należy czytać począwszy od litery P (umieszczonej w środku krzyżówki) w prawo, w lewo, w górę i w dół. Drugie i trzecie litery w tych wyrazach uzupełnij sam.

Przejdź do Cztery hasła >>

Intruz

W każdym czterowyrazowym zestawie, jest wyraz-intruz, który nie pasuje do pozostałych. Znajdź go i podkreśl. Intruz został opublikowany w numerze lipiec-sierpień 2002 r. czasopisma "Matematyka".

Przejdź do Intruz >>
Bliźniaczki

Bliźniaczki

Strona zawiera 6 par identycznych krzyżówek matematycznych pod względem wyglądu, których przekątne tworzą hasła.

Przejdź do Bliźniaczki >>
Kombinogramy

Kombinogramy

Przestawiając litery w każdej kolumnie lewego diagramu utwórz 8 wyrazów ośmioliterowych. Utworzone wyrazy wpisz w odpowiednie kolumny prawego diagramu. Litery w wyróżnionych kratkach utworzą rozwiązanie.

Przejdź do Kombinogramy >>
Ciągówka

Ciągówka

Zaczynając od wyróżnionej litery i poruszając się ruchem wirowym, wpisz hasła w ten sposób, aby ostatnia litera danego wyrazu, była zarazem pierwszą literą wyrazu następnego.

Przejdź do Ciągówka >>
Choinki

Choinki

Świąteczne Krzyżówki w kształcie symetrycznych choinek. Bożonarodzeniowe krzyżówki występują w dwóch wersjach: matematycznej i informatycznej.

Przejdź do Choinki matematyczne >>

Przejdź do Choinka informatyczna >>
Czworaczki

Czworaczki

4 symetryczne krzyżówki matematyczne. Litery w wyróżnionych kratkach, czytane po przekątnych (z góry na dół lub z dołu do góry) utworzą 4 jednowyrazowe rozwiązania.

Przejdź do Czworaczki >>
Krzyżówki liczbowe

Krzyżówki liczbowe

W puste pola wpisz liczby od 1 do 8, tak aby spełnione były następujące warunki: każda liczba powtarza się dwa razy, liczby leżące wokół jednego kwadratu (dużego i małego) są różne...

Przejdź do Krzyżówki liczbowe >>
Wyszukiwanka

Wyszukiwanka

Z diagramu należy wykreślić niżej podane wyrazy, odczytując je poziomo (wprost lub wspak), pionowo (z góry na dół lub z dołu do góry). Pozostałe, nie skreślone litery czytane kolejno rzędami poziomymi utworzą rozwiązanie.

Przejdź do Wyszukiwanka >>
Szyfromat

Szyfromat

Rozwiązaniem każdego punktu od 1 do 18 jest liczba. Każdej dwucyfrowej grupie przyporządkuj literę, według podanego niżej szyfru. Otrzymasz hasło - słynną myśl wypowiedzianą przez wielkiego matematyka starożytności, Pitagorasa.

Przejdź do Szyfromat >>
Maraton literowy

Maraton literowy

Otrzymane liczby z rozwiązań punktów od 1 do 15 wpisz do pustych kratek w wierszu: LICZBA. Następnie wykreśl z ciągu (maratonu) liter, litery odpowiadające danym liczbom i wpisz je do pustych kratek w wierszu: HASŁO.

Przejdź do Maraton literowy >>
Gigant

Gigant

Naprawdę GIGANTYCZNA krzyżówka matematyczna do pracy zespołowej całej klasy na lekcji. Można przygotować sobie słowniki, encyklopedie, itp. Krzyżówka została wykorzystana jako jedno z zadań dla klas gimnazjum podczas Święta Matematyki.

Przejdź do Gigant >>
Informatyczna

Informatyczna

Olbrzymia krzyżówka Informtyczna dla uczniów gimnazjum i nie tylko.

Przejdź do Informatyczna Gigant >>

W książce znajdziesz nowe ciekawe krzyżówki i łamigłówki matematyczne (wraz z rozwiązaniami) oraz większość krzyżówkek i łamigłówkek matematycznych zamieszczonych w Serwisie Matematycznym (wraz z rozwiązaniami).

Wszelkie prawa zastrzeżone © J. Rzeźnik
Coding ©2008 Logo
Logo